Grote Eenheden van het Veldleger

Net zoals andere Europese legers uit die tijd, had ook ons veldleger van '40 een modulaire structuur waarbij divisies en legerkorpsen de bouwstenen vormden van deze blokkendoos. Een divisie bestaat uit een aantal verschillende eenheden die samen in staat zijn om gedurende enige tijd onafhankelijk op te treden. Elke divisie omvat gevechtstroepen, ondersteund door gevechtsondersteunende eenheden van de artillerie, genie en transmissietroepen. Verschillende divisies worden samengevoegd in legerkorpsen, die op hun beurt dan weer ondersteund werden door extra artillerie en andere korpstroepen.

Het geheel van het veldleger stond onder het bevel van het Groot Hoofdkwartier. Het Groot Hoofdkwartier had naast de legerkorpsen en divisies op haar beurt ook beschikking over een aantal eenheden die rechtstreeks onder haar gezag stonden en volgens de noden werden in steun geplaatst van de lagere formaties.

Het oppercommando voerde naast het veldleger ook nog het bevel over de territoriale troepen die de talrijke ondersteunende diensten omvatten en de diverse eenheden van de recruteringsreserve en de opleidingscentra.

Op 10 mei 1940 was het leger als volgt ingedeeld. Deze tabel houdt rekening met op die datum geldende tijdelijke wijzigingen aan de slagorde in oorlogstijd:

Oppercommando van het Veldleger

Groot Hoofdkwartier

Veldleger

Iste Legerkorps

4de Infanteriedivisie
7de Linieregiment
11de Linieregiment
15de Linieregiment

8ste Regiment Artillerie

4de Bataljon Genie

4de Bataljon TTr


7de Infanteriedivisie
2de Regiment Grenadiers
2de Regiment Carabiniers
18de Linieregiment

20ste Regiment Artillerie

6de Bataljon Genie

7de Bataljon TTr


Bon Grenswielrijders Limburg

















IIde Legerkorps

6de Infanteriedivisie
1ste Regiment Grenadiers
1ste Regiment Carabiniers
9de Linieregiment

6de Regiment Artillerie

7de Bataljon Genie

6de Bataljon TTr


9de Infanteriedivisie
8ste Linieregiment
16de Linieregiment
17de Linieregiment

4de Regiment Artillerie

9de Bataljon Genie

9de Bataljon TTr










IIIde Legerkorps

3de Infanteriedivisie
1ste Linieregiment
12de Linieregiment
25ste Linieregiment

3de Regiment Artillerie

3de Bataljon Genie

3de Bataljon TTr


2de Infanteriedivisie
5de Linieregiment
6de Linieregiment
28ste Linieregiment

2de Regiment Artillerie

12de Bataljon Genie

2de Bataljon TTr


4de Regiment Cyclisten









1ste Regiment Lansiers









1ste Regiment Grenswielrijders








2de Regiment Grenswielrijders
















IVde Legerkorps

12de Infanteriedivisie
2de Linieregiment
22ste Linieregiment
23ste Linieregiment

7de Regiment Artillerie

2de Bataljon Genie

12de Bataljon TTr


15de Infanteriedivisie
31ste Linieregiment
42ste Linieregiment
43ste Linieregiment

23ste Regiment Artillerie

16de Bataljon Genie

15de Compagnie TTr


18de Infanteriedivisie
3de Regiment Carabiniers
39ste Linieregiment

I/17de Regiment Artillerie

15de Bataljon Genie

18de Compagnie TTr










Vde Legerkorps

13de Infanteriedivisie
32ste Linieregiment
33ste Linieregiment
34ste Linieregiment

21ste Regiment Artillerie
26ste Regiment Artillerie

14de Bataljon Genie

13de Compagnie TTr


17de Infanteriedivisie
7de Regiment Jagers te Voet
8ste Regiment Jagers te Voet
9de Regiment Jagers te Voet

25ste Regiment Artillerie

17de Bataljon Genie

17de Compagnie TTr










VIde Legerkorps

5de Infanteriedivisie
1ste Regiment Jagers te Voet
2de Regiment Jagers te Voet
4de Regiment Jagers te Voet

11de Regiment Artillerie

5de Bataljon Genie

5de Bataljon TTr


10de Infanteriedivisie
3de Regiment Jagers te Voet
5de Regiment Jagers te Voet
6de Regiment Jagers te Voet

10de Regiment Artillerie

8ste Bataljon Genie

10de Bataljon TTr


1ste Licht Regiment









II/2de Licht Regiment

















VIIde Legerkorps

8ste Infanteriedivisie
13de Linieregiment
19de Linieregiment
21ste Linieregiment

5de Regiment Artillerie

10de Bataljon Genie

8ste Bataljon TTr


2de Divisie Ardeense Jagers
4de Regiment Ardeense Jagers
5de Regiment Ardeense Jagers
6de Regiment Ardeense Jagers

12de Regiment Artillerie

2de Cie 19de Bn Genie

20ste Compagnie TTr







3de Cie 33ste Bn Genie












Cavaleriekorps

1ste Infanteriedivisie
3de Linieregiment
4de Linieregiment
24ste Linieregiment

1ste Regiment Artillerie

1ste Bataljon Genie

1ste Bataljon TTr


14de Infanteriedivisie
35ste Linieregiment
36ste Linieregiment
38ste Linieregiment

22ste Regiment Artillerie

13de Bataljon Genie

14de Compagnie TTr


2de Cavaleriedivisie
4de Regiment Lansiers
2de Regiment Cyclisten
Bataljon T13 2de Cavaleriedivisie

18de Regiment Artillerie

26ste Bataljon Genie

29ste Bataljon TTr


Groepering Ninitte
1ste Regiment Cyclisten
2de Regiment Gidsen
1ste Regiment Jagers te Paard

I/19 en II/19de Regiment
Artillerie














Groepering Keyaerts

1ste Divisie Ardeense Jagers
1ste Regiment Ardeense Jagers
2de Regiment Ardeense Jagers



1ste Cie 19de Bn Genie

19de Compagnie TTr


1ste Cavaleriedivisie
1ste Regiment Gidsen
2de Regiment Lansiers
3de Regiment Cyclisten
2de Regiment Jagers te Paard

I/17de Regiment Artillerie
IV/19de Regiment Artillerie

25ste Bataljon Genie

28ste Bataljon TTr


3de Regiment Ardeense Jagers








Bon Moto Ardeense Jagers



33ste Bataljon Genie




II/3de Regiment Hulptroepen






Maritieme Basis

3de Regiment Grenadiers
37ste Linieregiment
Marinekorps


I/5de Regiment
Legerartillerie














Algemene Reserve

11de Infanteriedivisie
14de Linieregiment
20ste Linieregiment
29ste Linieregiment

9de Regiment Artillerie

11de Bataljon Genie

11de Bataljon TTr


16de Infanteriedivisie
41ste Linieregiment
44ste Linieregiment
I/2de Licht Regiment

24ste Regiment Artillerie

18de Bataljon Genie

16de Compagnie TTr


5/II/2de Licht Regiment